Ausztráliába vízumra mindenképpen szükséged van, akár tanulni, akár turistáskodni, akár dolgozni szeretnél. Ha tanulmányokat szeretnél folytatni - a tanulmány szintjétől függetlenül -, akkor általában ausztrál tanulóvízumot kell igényelned, amely feljogosít arra, hogy teljes időben tanulj (kb. mint nálunk a nappali képzés) és közben kétheti 40 órában munkát is vállalj.
Ha három hónapnál több időt szeretnél Ausztráliában tanulmányokkal tölteni, akkor tanulóvízumra van szükséged. A vízumot a bécsi Ausztrál Nagykövetségen bírálják el a beadott dokumentumaid alapján. A tanulóvízumot kizárólag olyan iskolába kérheted, amely rendelkezik az úgynevezett CRICOS kóddal. Ez azt bizonyítja, hogy az ausztrál kormány által felügyelt iskoláról van szó és jogosultak nemzetközi diákokat fogadni.
Mikor érdemes / kell tanulóvízumban gondolkodnod, ha Ausztráliába készülsz?
- szeretnéd az angolodat fejleszteni és 3 hónapnál több időre tervezel maradni
- szeretnél valamilyen szakmát vagy végzettséget szerezni, mint pl.: okj szintű végzettség vagy főiskolai/egyetemi diploma
- szeretnél letelepedni Ausztráliában, de jelenleg nincs a szakmád a hiányszakma listákon
- VAGY még nincs elég tapasztalatod az adott szakmában
- VAGY nem beszélsz még angolul
- VAGY szponzorvízumra pályáznál, de itthonról kevés esélyed van szponzorálni hajlandó munkáltatót találni
- VAGY megfelelsz a letelepedési feltételeknek, de nem akarod itthon kivárni a döntést, hanem szeretnél minél előbb kint lenni, elkezdeni az ausztrál életet és kintről beadni a letelepedési kérelmet
- Nyelviskola (2-es kategória)
- Szakmai képzés (business, turizmus, IT, szakács a leggyakoribb). Ez kb OKJ szintnek felel meg, és min fél év, max. két év hosszú.(2-es kategória)
- Egyetemi szintű képzés - Bachelor vagy Masters degree, esetleg még magasabb. Ez főiskola vagy egyetemi szint. (1-es kategória)
Ha a pároddal mész ki (házastárs vagy élettársnak kell lenni - utóbbit igazolni kell), neki nem muszáj iskolába járnia, mehettek egy tanulóvízumon családként. Ekkor ő is ugyanennyit dolgozhat, kivéve, ha a főkérelmező Masters képzésre jár, mert ekkor a házastárs full-time 40 órában dolgozhat hetente hivatalosan.
Amíg a nyelviskolák általában heti 4-5 napon vannak, addig a szakmai és egyetemi szintű képzések általában heti 2-3 napot vesznek el (16-18 órát) vagyis több szabadidő is marad munkára és minden egyébre.
Összehasonlítás a felsőfokú és szakmai képzésről
Előnyei | Hátrányai | |
Felsőfokú képzés |
|
|
Szakmai képzés |
|
|
Ha bizonytalanok vagytok, keressetek bennünket és segítünk kidolgozni a lehetséges irányokat!